انجمن سرطان آمریکا

گزارش سایت انجمن سرطان آمریکا درمورد دکل های تلفن همراه

گزارش سایت انجمن سرطان آمریکا (American Cancer Society)

دکل های تلفن همراه

استفاده گسترده از تلفن های همراه در دهه های اخیر منجر به افزایش زیادی در تعداد دکل های تلفن همراه (که به BTS نیز معروف هستند) در جوامع قرار گرفته است. این دکل ها دارای تجهیزات و آنتن های الکترونیکی هستند که با استفاده از امواج فرکانس رادیویی (RF) سیگنال های تلفن همراه را دریافت و منتقل می کنند.

دکل های تلفن همراه هنوز نسبتاً جدید هستند و بسیاری از افراد به طور قابل ملاحظه ای نگران این موضوع هستند که آیا امواج RF که از آن خارج می شود ممکن است اثرات سلامتی داشته باشد؟

در حال حاضر ، هیچ شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهد قرار گرفتن در معرض امواج RF از دکل های تلفن همراه اثرات قابل توجهی بر سلامتی دارد. با این حال ، این بدان معنا نیست که امواج RF از دکل های تلفن همراه کاملاً ایمن هستند. اکثر سازمانهای متخصص توافق دارند که برای روشن شدن این مسئله ، به ویژه برای هرگونه اثر احتمالی در طولانی مدت ، تحقیقات بیشتری لازم است.

چگونه دکل های تلفن همراه مردم را در معرض امواج RF قرار می دهند؟

ایستگاه های تلفن همراه می توانند دکل هایی مستقل باشند یا روی سازه های موجود مانند درختان ، مخازن آب یا ساختمان ها نصب شوند. آنتن ها باید به اندازه کافی بلند باشند تا بتوانند منطقه خاصی را به خوبی پوشش دهند. ایستگاه ها BTS معمولاً از۱۵ تا ۶۰ متر ارتفاع دارند.

تلفن های همراه عمدتا از طریق امواج RF ، نوعی انرژی در طیف الکترومغناطیسی بین امواج رادیویی FM و مایکروویو با دکل های سلول مجاور ارتباط برقرار می کنند. مانند امواج رادیویی FM ، مایکروویو ، نور مرئی و گرما ، آنها اشکال تابش غیر یونیزه هستند. این بدان معناست که آنها مستقیماً به DNA داخل سلولها آسیب نمی رسانند ، به این معناست که انواع قوی تر (یونیزان) اشعه مانند اشعه ایکس ، اشعه گاما و اشعه ماوراio بنفش (UV) قادر به ایجاد سرطان هستند.

مقیاسی که دامنه فرکانس طیف الکترومغناطیسی را نشان می دهد.

طیف امواج انجمن سرطان آمریکا

اعتبار تصویر: موسسه ملی سرطان

تصویر طیف الکترومغناطیسی فوق ، فرکانسهای احتمالی انرژی الکترومغناطیسی را نشان می دهد ، از فرکانسهای بسیار کم (مانند خطوط برق) تا فرکانسهای بسیار بالا (مانند اشعه ایکس و اشعه گاما) ، و شامل هر دو اشعه غیر یونیزه و یونیزان است. .

در سطح بسیار بالا ، امواج RF می توانند بافت های بدن را گرم کنند. اما سطح انرژی مورد استفاده تلفن های همراه و دکل ها بسیار کمتر است.

وقتی شخصی با یک تماس تلفنی تماس می گیرد ، سیگنالی از آنتن تلفن به نزدیکترین آنتن BTS ارسال می شود. BTS با اختصاص کانال RF در دسترس به این سیگنال پاسخ می دهد. امواج RF اطلاعات صوتی را به BTS منتقل می کنند. سپس سیگنال های صوتی به یک مرکز سوئیچینگ ارسال می شوند ، که تماس را به مقصد منتقل می کند. سیگنال های صوتی سپس در طول تماس به عقب و جلو رله می شوند.

وقتی سیگنال های RF در طی تماس به BTS منتقل می شوند ، امواج RF تولید شده در BTS به محیط منتقل می شوند ، جایی که افراد می توانند در معرض آنها قرار بگیرند.

مجاورت با دکل های نصب شده بر روی زمین

امواج RF از آنتن دکل تلفن همراه ، مانند امواج دیگر آنتن های مخابراتی ، با مقداری پراکندگی رو به پایین به سمت افق (موازی زمین) هدایت می شوند. آنتن های ایستگاه های BTS از سطح توان بالاتری نسبت به انواع دیگر آنتن های متحرک زمینی استفاده می کنند ، اما سطح بسیار کمتری نسبت به ایستگاه های پخش رادیو و تلویزیون دارند. مقدار انرژی از امواج RF با افزایش فاصله از آنتن به سرعت کاهش می یابد. در نتیجه ، میزان قرار گرفتن در معرض امواج RF در سطح زمین بسیار کمتر از سطح نزدیک به آنتن است.

در سطح زمین در نزدیکی ایستگاههای پایه سلولی معمولی ، میزان انرژی حاصل از امواج RF صدها تا هزاران برابر کمتر از محدودیت های قرار گرفتن در معرض ایمن تعیین شده توسط کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) و سایر مراجع نظارتی است. بسیار بعید است که شخص فقط با قرار گرفتن در مجاورت دکل تلفن همراه در معرض سطح RF بیش از این حد باشد.

دکل تلفن همراه زمینی

مجاورت با دکل های نصب شده بر روی پشت بام ساختمان

هنگامی که یک آنتن سلولی بر روی یک پشت بام  نصب می شود ، این امکان وجود دارد که فردی در پشت بام در معرض سطوح RF بیشتر از موارد معمول در زمین قرار گیرد. در اینصورت امکان دسترسی پیدا کردن به سطح مقابل آنتن بسیار راحت از زمانی است که دکل بر روی زمین نصب شده و دور آن محصور است در این حالت دسترسی افراد به آنتن های دکل باید محدود شود.

دکل های پشت بامی

مجاورت با دستگاه های نصب شده داخل ساختمان – مانند ساختمان های تجاری ، مترو و …

سطح انرژی حاصل از امواج RF در داخل ساختمانهایی که یک BTS نصب شده است ، بسته به مصالح ساختمانی ساختمان ، معمولاً بسیار کمتر از سطح خارج است. آنتن ها از کنار ساختمان مشخص شده اند و سطح انرژی پشت آنتن صدها تا هزاران برابر کمتر از جلو است. علاوه بر این ، بلوک چوبی یا سیمانی در حدود ۱۰ برابر میزان قرار گرفتن در معرض انرژی ناشی از امواج RF را کاهش می دهد. بنابراین ، اگر یک آنتن در کنار ساختمان نصب شده باشد ، سطح قرار گرفتن در معرض اتاق در پشت دیوار معمولاً خیلی کمتر از حد توصیه شده در معرض قرار گرفتن نزدیک BTS – ۵G.

 

تمام مطالب بالا از سایت انجمن سرطان آمریکا برداشت شده است.

لینک منبع گزارش : https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/cellular-phone-towers.html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.